Rady

Ujasněte si základní představu o nové koupelně

  • Kolik peněz chcete do rekonstrukce vložit?
  • Budete měnit dispozici či zasahovat do nosných konstrukcí?
  • Bude v koupelně stát pračka? A kde?
  • Zvolíte vanu nebo sprchový kout?
  • Jak by měly nová koupelna a toaleta vypadat?

Pět rad pro dobrý vzhled

  1. Vyhněte se příliš výrazným barvám obkladů a dekorů, omezte listely. V malém prostoru působí spíše chaoticky a časem se „okoukají". Barevnost vnese do koupelny textil, který lze snadno obměnit.
  2. Malý prostor opticky zvětší světlé barvy a velké zrcadlo, neměly by se v něm však odrážet třeba police plné drogistických přípravků apod.
  3. Vyhněte se stínům - lepší než nudné skříňky z hobbymarketů jsou niky s policemi z obyčejného matného skla (na čirém je vidět každá kapka), skvěle vypadají s osvětlením. S pomocí sádrokartonu a tvárnic lze police zapustit do stěn, například i za zrcadlo.
  4. Závěsná sanitární keramika usnadňuje úklid, klozet lze navíc zavěsit výš, což vám usnadní vstávání i usedání.
  5. V menších koupelnách nebo na toaletách s nízkým stropem jsou ideální barevně výraznější svislé lemy, které vytvoří dojem výšky. V úzkých místnostech by měly úzké pruhy směřovat horizontálně, aby se prostor opticky rozšířil.

Rychlojádra - Firmám, které slibují rekonstrukci bytových jader do 5-7 dnů, je lepší se vyhnout. Při použití dnešních stavebních materiálů je totiž minimální doba rekonstrukce bytového jádra odhadována na min 10 dní.

Jakákoli kratší doba je tedy nereálná, neboť neodpovídá dodržení správných pracovních postupů a může vést k následným problémům.

Základ malé koupelny musí vycházet z přesné analýzy potřeb a požadavků jejích budoucích uživatelů.

Proto si je třeba dopředu zodpovědět otázky:

  • Kdo bude koupelnu užívat?
  • Jak bude vypadat půdorys koupelny?
  • Dají se vytvořit oddělené funkční zóny?
  • Jak budou rozmístěny zařizovací předměty, například WC, bidet, sprcha, umyvadlo a vana?

Užitečnou pomůckou je nakreslit si na milimetrový papír půdorys v měřítku 1:50. Na další list stačí nakreslit ve stejném měřítku různé zařizovací předměty případně i instalační stěnu. Po vystřižení je můžete libovolně přesouvat na nakresleném půdorysu koupelny. A nezapomeňte, že délka instalační stěny se mění jak v závislosti na umístění jednotlivých zařizovacích předmětů, tak i od vzdálenosti od hlavního svislého rozvodu vody a odtoku.

Nákup obkladů a dlažby

Pro standardní pokládku je třeba obstarat zhruba o 10% materiálu více na prořez (přihlédneme k členitosti prostoru a spárořezu). Pokládáme-li diagonálně (na koso) je to o 15% navíc.

O množství materiálu je vhodné se poradit s odborníkem (ne pouhým obchodníkem) , už jen z důvodu dodržení stejné šarže materiálu,  který by se při případném pozdějším dokupování mohl lišit jiným odstínem.

Dále je tu otázka kvality materiálu, tvrdost, otěru-vzdornost, nasákavost a další specifické vlastnosti, které vám objasní nejlépe též odborník z oboru. Nelze doporučit "akční" obklady a dlažby v různých super-hyper marketech, při ceně cca 159 Kč/m2 snad ani nelze očekávat,že bude ikdyž vzhledově pěkná dlaždice dlouhodobě plnit svou funkci.

Obkladačský syndrom a cena za metr obkladů

Stává se, že zavolá zákazník a chce striktně vědět, kolik bude platit za metr čtvereční obkladů a výběr stavební firmy pro rekonstrukci koupelny omezí na tuto položku, jejíž výše však nijak výrazně neovlivní celkovou cenou za dílo.

Průměrná koupelna v bytě má většinou do 20 m/2 obkladu, stanovíme-li cenu na 200 Kč/m2 bude výsledná suma 4000 Kč, při ceně o 50 Kč/m2 vyšší to bude 5000 Kč což v rozpočtu rekonstrukce průměrné koupelny cca 150 000 Kč nemůže být vůbec podstatné. Samozřejmě není brána v potaz cena přípravy a vyrovnávek podkladů, plus další související úkony o jejichž cenu se již zákazník často ke své škodě tolik nezajímá.

Opravdu není podstatné za kolik je metr čtvereční obkladu, ale dobře provede obkládačské práce, potažmo celá rekonstrukce nebo stavba ze které budete mít radost a užitek i po letech a nebudete se trápit různými opravami.

Slevy na stavební materiál, zařizovací předměty a na práce

Naše kompletní nabídka je vždy vypracována s již nejnižšími možnými cenami pro zákazníka.

U stavebních prací je přihlédnuto, kromě jiných parametrů, naceňování i k ročnímu období. Je všeobecně známo, že v zimních měsících jsou stavební práce levnější.

U stavebního materiálu a zařizovacích předmětů se řídíme katalogovými cenami, které jsou pro našeho zákazníka již konečné.

Množstevní slevy a internetové ceny tak jak jsou obchodníky propagovány nelze dost dobře při zachování příznivých cen stavebních prací a všech záruk na dílo aplikovat. Důvod je jednoduchý, obchodník Vás vyprovodí s tím co si koupíte za dveře svého obchodu a více se o Vás nestará. Když vznikne na výrobku závada , tak jej sami přinesete zpátky a snažíte se jej reklamovat, což u výrobků , které se montují v interiéru bytu , nemusí být vždy jednoduché.

Například :  podomítkový modul závěsného WC a jeho neopravitelná porucha splachování-obchodník jej s jistotou nepůjde vybourat a nenahradí jej novým.

První kroky před rekonstrukcí

Postup při rekonstrukci koupelny a jádra

Před rekonstrukcí koupelny vzniká několik zásadních otázek, které je potřeba si zodpovědět. Odpovědi nebo spíš náš názor z dosavadní praxe na některé z nich Vám přinášíme na této stránce.

Při návrhu nové koupelny je možné otázky shrnout do třech tématických bodů:

  • návrh dispozic
  • návrh konstrukčního řešení a povrchové úpravy
  • návrh vybavení koupelny a WC

1. Návrh dispozic

Koupelna není sice místností obytnou a není určena pro trvalý pobyt osob, ale značné množství času z celkového pobytu v bytě v ní člověk stráví. Při plánování úpravy dispozic vzniká v naprosté většině případů snaha nový prostor zvětšit oproti stávajícímu.

Při návrhu je vhodné respektovat doporučení dané normy (vyžadované stavebním úřadem) viz. výše. Většina rozměrů a dispozic je ovšem nechána na individuálním rozhodnutí a požadavcích. Toto vychází zejména z toho, že každý má jiný časový nárok na pobyt v koupelně a jinak vnímá prostorový objem.

Koupelna společná s WC - ano, či ne?

Při řešení této otázky je potřeba respektovat obecné požadavky na výstavbu. Ty říkají, že koupelnu lze sloučit s toaletou pouze pokud byt nemá více jak dvě obytné místnosti. Je nesporné, že spojením koupelny a záchodu vytvoříte prostornější a místnost. Ovšem je potřeba si uvědomit, že někdo vyžaduje v koupelně soukromí a mohou vznikat provozní problémy.

Vždy je možné provést vstup na záchod z prostoru koupelny a tím částečně vyřešit problém se soukromím. Vstup na záchod ovšem nikdy nesmí vést přímo z obytné či pobytové místnosti, pokud se jedná o jediný záchod v bytě.

2. Návrh konstrukčního řešení a povrchové úpravy

Obvodové konstrukce koupelny je potřeba provést kompaktní, dostatečně nosné a s ohledem na možnost vedení technických instalací v nich (rozvody vody a odpadu, elektro).

Při přestavbách bytových jader nebo koupelen zejména v panelových domech je vhodné zvolit rovněž materiál na provedení svislých konstrukcí o co nejmenší objemové hmotnosti. Nejvíce dělících svislých konstrukcí v současné době provádíme z pórobetonových tvárnic YTONG.

Konstrukce podlahy (zejména pro nášlapnou vrstvu z dlažby) musí být rovněž dostatečně kompaktní a pevná.

Pro povrchovou úpravu koupelny je nejvhodnějším řešením dlažba a obklad.

Produkty se dnes vyrábějí s minimální nasákavostí, jsou odolné proti různým chemickým vlivům a dostatečně houževnaté, což je předurčuje k dlouhé životnosti. Naším doporučením vůči zákazníkům při výběru obkladů a dlažeb je v prvé řadě to, aby jejich výběr byl směřován především ke zboží I. jakosti, k zavedeným výrobcům a k sériím, u nichž je předpoklad další výroby. V případě zájmu dodáváme jako součást rekonstrukce i obklady a dlažby od osvědčených výrobců.

3. Návrh vybavení

Vhodně navržené zařizovací předměty jsou základním předpokladem pro vytvoření pobytové pohody v prostoru koupelny. Častým a základním rozhodováním při výběru zařizovacích předmětů bývá volba vany nebo sprchového koutu. V tomto případě opravdu záleží jen a jen na individuálních zvyklostech.

Sprchová vanička je samozřejmě prostorově úspornější variantou, ale někdo dá přeci jen přednost pohodlí vany před úsporou místa.

Hluboká vanička se může stát kompromisním řešením mezi vanou a klasickou sprchovou vaničkou. Toto řešení je hlubší (vyšší) , ale kratší.

Pohodlí sprchových koutů lze také rozšířit o různá sedátka a další doplňky, jako je pevná sprcha či hydromasážní set.

Realizujeme převážně koupelny malých rozměrů a víme, jak důležitým hlediskem je správný výběr vany. Kromě kvality výrobku je potřeba myslet na rozměrové proporce. Velmi často používanými vanami co se tvaru týká, jsou rohové vany. Ovšem není pravidlem, že se vždy hodí jako nejlepší řešení (např. vana RAVAK ROSA).

Druhou nejčastější variantou jsou klasické obdélníkové vany o rozměrech 170 x 70 cm. Tyto vany jsou vyráběny s různými tvary a stupněm celkové vybavenosti.

Jistým pravidlem se stává zabudované umyvadlo. Toto řešení má výhodu zakrytí ne vždy elegantního sifonu a zisk dalšího, v malých koupelnách cenného, odkládacího prostoru.

Vytápění

K vytvoření tepelné pohody v prostoru koupelny, WC, ale i jiných místností v bytě určitě přispěje instalace vyhřívaných podlah. Ty slouží zejména k vyhřívání (temperaci) podlahy a zvýšení uživatelského komfortu.

Pro instalaci pod keramickou dlažbu se často používá výraz „teplá dlažba". V koupelnách jistě oceníte příjemné teplo od nohou. Výhodou je určitě i rychlé vysychání mokrých ploch. Instalaci určitě ocení i uživatelé přízemních bytů, kde bývají podlahy často značně studené, neboť se nacházejí nad neobytnou částí domu. V panelových domech zase bývají z hlediska tepelné pohody zejména v koupelnách nepříjemná období, kdy skončí (popř. nezačne) topná sezóna, ale venkovní klimatické podmínky jsou chladné.

Pro vytápění koupelny se používá vyhřívaná podlaha, infra zářiče nebo elektrické žebříky na ručníky. Minimálně jeden typ vyhřívání koupelny doporučujeme pro zajištění celkové pohody a udržování vhodného klimatu v prostorách koupeny.

Zpět na začátek ^